Człowiek, a przestrzeń kosmiczna

Człowiek, a przestrzeń kosmiczna

Nasze wyobrażenie o przestrzeni kosmicznej pochodzi z filmów science fiction. Wiele produkcji filmowych ukazuje kosmonautów zmagających się ze wszelkimi rodzaju problemami i usterkami. Nieraz kończy się to tragicznie, a wyssany w przestrzeń kosmiczną astronauta puchnie lub eksploduje, co spowodowane jest różnicą w ciśnieniu. Czy aby na pewno tak zachowuje się ciało człowieka w kosmicznej próżni?

Ograniczona wiedza

Nie łatwo jest na to pytanie odpowiedzieć, gdyż nasza wiedza na ten temat jest zwyczajnie bardzo ograniczona i pochodzi tylko z rzeczywistych wypadków lub eksperymentów na zwierzętach. Wiemy natomiast, że człowiek w przestrzeni kosmicznej zachowa przytomność nie dłużej niż przez kilkanaście sekund. Nie pomoże nawet wstrzymanie oddechu. W zasadzie pogorszy to tylko sprawę, gdyż zapadniemy na odmę płucną. Co dzieje się dalej?

Jak już wspominaliśmy, nie łatwo jest jednoznacznie odpowiedzieć, aczkolwiek według naukowców, którzy przeprowadzali eksperymenty na zwierzętach w bazie wojskowej w Brooks w stanie Teksas umieszczenie w atmosferze w ciągu 1,5 – 3 minut pozwoliłoby powrócić do pełnego zdrowia.

Rzeczywiste wypadki

Najlepiej jednak posłużyć się historią i wypadkami, do których w przeszłości doszło. I tak w 1965 roku jeden z inżynierów pracujący w komorze próżniowej w Johnson Space Center rozdarł przypadkowo swój skafander i po kilkunastu sekundach stracił przytomność. Na całe szczęście przedtem zdołał włączyć przycisk wyrównujący ciśnienie w kabinie próżniowej.

Kolejnym rzeczywistym przykładem jest Joe Kittinger, który odbywał skok z 32 km a w jego trakcie rozszczelnieniu uległa rękawica. Oczywiście spowodowało to odmrożenie, zatrzymanie krążenie i bolesną opuchliznę dłoni, ale tylko na tych obrażeniach się skończyło. Podobnie było w 1991 roku, podczas misji wahadłowca Atlantis, kiedy to jeden z astronautów wykonując misję poza statkiem, przebił swoją rękawicę. Skutkiem tego zdarzenia było jedynie punktowe, czerwone, odmrożenie w miejscu gdzie ta rękawica się znajdowała.

Jak w związku z tym widzimy, organizm ludzki jest w stanie znieść o wiele więcej, aniżeli może się nam wydawać. Nawet jeśli mówimy tu o przebywaniu w przestrzeni kosmicznej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *