Gigantyczny Teleskop Magellana – nowe obserwatorium kosmiczne

Gigantyczny Teleskop Magellana

Najbardziej znanym na świecie teleskopem jest oczywiście teleskop Hubble’a i nic w tym dziwnego, ponieważ wykonuje on najdokładniejsze zdjęcia kosmosu. Wszystko dlatego, że porusza się on po orbicie, a więc w robieniu zdjęć nie przeszkadza mu ziemska atmosfera. Niemniej jednak teleskop Hubble’a ma także i swoje złe strony. Przede wszystkim musielibyśmy tutaj wspomnieć o kosztach, które się z nim wiążą. Wszelkie naprawy, jako że są przeprowadzane na orbicie, są bardzo kosztowne. Być może już wkrótce problem ten będzie rozwiązany. Jednak nie dlatego, że teleskop ma zostać sprowadzony na ziemię, czy udoskonalony. W Chile powstaje bowiem nowoczesne obserwatorium, którego główną atrakcją będzie Gigantyczny Teleskop Magellana (GMT).

Największy teleskop na Ziemi

Gigantyczny Teleskop Magellana będzie największym optycznym teleskopem na naszej planecie i co ciekawe będzie zdolny do rejestrowania obrazów dziesięciokrotnie klarowniejszych niż teleskop Hubble’a. Teleskop ten składać ma się z aż siedmiu zwierciadeł, tworzących 25-metrową powierzchnię, która zostanie ukryta w 22-piętrowym obserwatorium Las Campanas. Głównym celem GMT będzie poszukiwanie planet pozasłonecznych, analizowanie ciemnej materii i zaglądanie na krańce dostrzegalnego wszechświata w celu poznania jego historii.

Dlaczego Chile?

Z pewnością wielu z was zadaje sobie pytanie, dlaczego obserwatorium powstanie w Chile, skoro na ziemi nie brak bardziej rozwiniętych państw, które mogłyby gościć taki ośrodek? Odpowiedź jest jednak bardzo prosta. Otóż pustynia Atacama, gdzie znajduje się już zresztą wiele innych podobnych placówek, jest najsuchszym miejscem na ziemi.

Długa i kosztowna inwestycja

Na pewno nie możemy powiedzieć, że Gigantyczny Teleskop Magellana będzie tani. Na teleskop, który zbudowany zostać ma do roku 2021, a otwarty trzy lata później przeznaczono ponad miliard dolarów, a i tak wszystko wskazuje na to, że to nie koniec

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *